Işıklar Ambalaj IŞIKLAR HOLDİNG Kuruluşudur.
Logo
Faaliyet gösterdiği iş kollarında sektörün öncüleri arasında yer alan Işıklar Holding, yenilikçi start-up girişimlerine hibe ve yatırım desteği sağlayacağı online yatırım platformu Işıklar Hub’u hayata geçirdi. Işıklar Hub markasıyla gelecek vadeden projelere yatırım yaptıklarının altını çizen Işıklar Hub Proje Lideri Alp Işık, “Türkiye’de start-up ekosistemi gün geçtikçe büyüyor. Biz de faaliyete geçirdiğimiz bu projemizi uluslararası bir platform haline getirerek katma değer üreten bir start-up hızlandırıcısı olmayı hedefliyoruz” dedi.

Tuğladan ambalaja, dökümden enerjiye birçok iş kolunda faaliyet gösteren Işıklar Holding, Türkiye start-up ekosisteminde yer almak isteyen yeni yatırımcılara stratejik destek vermek amacıyla kurduğu online yatırım platformu Işıklar Hub’ı faaliyete geçirdi. Türkiye’ye katma değer yaratma hedefiyle hayata geçirilen projesiyle, kuluçka sürecini geçmiş, gelecek vadeden yenilikçi projelere yatırım yapılması planlanıyor. Işıklar Hub olarak, girişimlere ilk aşamada 30 bin dolara kadar ön hibe desteği vereceklerini söyleyen Hub Proje Lideri Alp Işık, final aşamasında uygun bulunan start-up’lara 250 bin dolara kadar yatırım desteği sağlayacaklarını belirtti.

“İlk aşamada 30 bin dolar ön hibe desteği veriyoruz”

Işıklar Hub ile şu an online faaliyetler yürüttüklerini, ancak ilerleyen dönemlerde bir girişim sermayesi kurmayı hedeflediklerini söyleyen Alp Işık, “Gelişmeye başlayan Türkiye start-up ekosisteminde yeni oyunculara operasyonel ve stratejik destekler vererek, beraber büyüyeceğimiz bir girişim oluşturmayı başardık. Başvuruları isiklarhub.com web sitemiz üzerinden kabul ettiğimiz bu projemiz ile her start-up’ı kendi alanındaki pazar analizleri, işletme ve gelir modelleri ile bu modellerin tutarlılıklarına göre değerlendiriyoruz. Ardından girişimlere ilk aşamada 30 bin dolara kadar ön hibe desteği, final aşamasında uygun bulunun start-up’lara ise 250 bin dolara kadar yatırım desteği sağlıyoruz” dedi.

“Gelecek vadeden projelere yatırım yapmaya başladık”

Start-up mantalitesiyle faaliyet gösteren bir hızlandırıcı olarak zaman kaybını minimuma indirdiklerini vurgulayan Alp Işık, “Işıklar Hub markasıyla kuluçka sürecini geçmiş, gelecek vadeden yenilikçi projelere yatırım yapmaya başladık. Bu projemiz sadece belirli bir dönem için değil, yıl boyunca başvurulara açık olan ve her yenilikçi fikrin değerlendirileceği bir platform olarak faaliyetlerine devam edecek. Bu sayede marka bilinirliği yüksek, çeşitlendirilmiş ve başarılı bir portföye sahip, uluslararası bir platform olup ülkemize katma değer üreten bir start-up hızlandırıcısı olacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Dünyanın önde gelen start-up ekosistemleri arasındayız”

Türkiye’deki start-up ekosistemine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Alp Işık, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de start-up ekosistemi gün geçtikçe büyüyor. Geçtiğimiz 10 yılda kurulan yeni start-up’ların sayısı, bunları desteklemek adına kurulan girişim sermayesi sayısı ve alınan yatırımların toplam miktarı göz önünde bulundurulduğunda, halihazırda büyümekte olan start-up ekosistemindeki trendin yükselerek artacağını öngörüyoruz. Ülkemizin ekosistemi geliştirmek adına sağladığı teşvik edici avantajlarda gün geçtikçe artıyor. E-ticaret ve gaming konusunda dünyanın önde gelen ekosistemleri arasında yer alıyoruz.”

Daha fazla bilgi ve iletişim için

https://isiklarhub.com/

2.08.2021 tarihinden başlamak üzere, Şirketimizin Genel Müdürlüğüne Sayın F. Mete DEMİRMAN atanmıştır. 1986 yılında Saint Joseph Fransız Erkek Lisesinden mezun olan Demirman, 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünden lisans, 1994 yılında aynı bölümden yüksek lisans derecelerini almıştır. Daha önce Işıklar Grubunun muhtelif şirketlerinde Ar-Ge Mühendisi, Teknik Müdür, Ar-Ge ve Kalite Müdürü görevlerinde bulunmuş, 2007 yılından itibaren farklı sektörlerde üretim yapan fabrikalara teknik danışmanlık, süreç iyileştirme vb. konularda danışmanlık yapan firmalarda yönetici ve ortak pozisyonlarında görev yapmıştır. İyi seviyede İngilizce ve Fransızca bilen Demirman, evli ve bir çocuk babasıdır. Saygılarımızla,

Işıklar Enerji ve Yapı Holding ile iştiraki olan Çemaş Döküm Sanayi A.Ş, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Platformu’na (UN Global Compact) imzacı şirket olarak kabul edildi.

160’tan fazla ülkede 9 bin 500’ün üzerinde şirketin dahil olduğu UN Global Compact oluşumuna imzacı olarak kabul gören Işıklar Enerji ve Yapı Holding ile iştiraki olan Çemaş Döküm Sanayi A.Ş, sürdürülebilirlik vizyonunu uluslararası düzeye taşıdı.

Üyeliklerini değerlendiren Işıklar Enerji ve Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, “UN Global Compact’in, holdingimizin ve şirketimiz Çemaş’ın gelecek vizyonuyla doğrudan tutarlı ilkeleri ve çalışmaları bulunuyor. İnsan ve çalışan haklarından çevre ve iklime, finans ve toplumsal cinsiyet eşitliğinden bilime kadar birçok alandaki çalışmaları uzun zamandır dışarıdan destekliyorduk, şimdi yapılanmanın bir üyesi olarak desteklemeye devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Özellikle çevre, iklim krizi, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi tüm dünyayı ilgilendiren konular çerçevesinde ve sürdürülebilirlik kavramı etrafında, birlikte hareket edebilmenin önemine vurgu yapan Işık, pandemi sonrası normalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte platformun diğer ülkelerdeki üyeleri ile de iş birliği içinde olmak istediklerini ifade etti.

Holding ve iştirak şirketlerde yenilikçi bir vizyon ile hareket ettiklerinin altını çizen Işık, önümüzdeki süreçte sürdürülebilirlik uygulamalarına daha çok yoğunlaşacaklarını da sözlerine ekledi.

Türkiye’de ve dünyada Işıklar tuğla ürünleri kullanımı ile fark yaratan mimari, iç mimari ve kentsel tasarımların belgelenmesi ve teşvik edilmesi için başlatılan Işıklar Tuğla Ödülleri’ne gösterdikleri ilgi için öncelikle tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

Değerli jüri üyelerimizin kararıyla eşdeğer ödülün sahibi olan Ay.Da Mimarlık, BBMD | Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık, Bütüner Mimarlık, Renda Helin Design & Interiors, Tülin Çetin Mimari Tasarım ve Ven Mimarlık’ı tebrik ederiz.

Son 10 yıl içinde tamamlanarak kullanıma açılmış; tuğla kullanımının yaratıcı ve iyi detaylandırılmış uygulamalarını ortaya koyan projelerin arşivini oluşturmak amacıyla düzenlenen programda Işıklar’ın geniş ürün yelpazesi ile geliştirilebilecek gerek sürdürülebilirlik gerekse kültürel bağlamda tasarıma artı değer katan yenilikçi yaklaşımlar destekleniyor.


Kazananlar:

• Ay.Da Mimarlık - Develi–Elbiz
• BBMD | Bingöl Barka Mimarlık & Danışmanlık - Alan Kadıköy
• Bütüner Mimarlık - Bangladeş Halk Cumhuriyeti Kançılarya Yerleşkesi
• Renda Helin Design & Interiors - Designers Vault
• Tülin Çetin Mimari Tasarım - TAI – TUSAŞ Konferans ve Kafe Binaları
• Ven Mimarlık - Arden Medikal Fabrika

Işıklar Holding Yönetim Kurulu aldığı bir kararla 8 yıldır Işıklar Ambalaj Genel Müdürlük görevini büyük bir başarı ile yürüten Volkan Girişken’i Genel Müdür (CEO) olarak tayin etti.

Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık kurumsallaşmanın bir adım daha ileriye taşınması amacıyla Arçelik ve Lafarge gibi dev kurumsal şirketlerde uzun yıllar çalışmış ve üst düzey görevlerde bulunmuş Volkan Girişken’in Işıklar Grup CEO pozisyonuna getirilmesinin Yönetim Kurulu’nda kararlaştırıldığını söyledi.

Volkan Girişken yeni görevine bugün itibariyle başladı.

40 dan fazla ülkeye aktif satış yapan firmamızın ürünleri ve müşteri ilişkileri gerek yurtiçinde gerekse uluslararası piyasada memnuniyetle itibar görmektedir.

Çimento, Kireç, Yapı Kimyasalları, Kalsit, Un, Süt tozu, Kimya v.b. sektörler için Konya ili Çumra ilçesinde 37 yıldır endüstriyel kağıt torba üreten firmamız yeni bir üretim hattı ekleyerek ve atıl duran bir hattını da revizyonla devreye alarak %28.5 kapasite artışı yapmıştır.

Yeni üretim makinalarının eklenmesi ile kapasite artışımız aynı zamanda 45 kişilik istihdam artışı sağlayacaktır

Işıklar İnşaat Malzemeleri A.Ş.Yönetim Kurulu aldığı kararla klinker pres, taban ve kaplama tuğla ürünlerine ve kendi Ar-Ge departmanı tarafından geliştirilerek geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen ve Çatı/Cephe dergisinden yılın duvar sistemi ödülünü alan ses ve ısı yalıtımında devrim niteliğindekiEko Klinker 4.0 ürünlerine giderek artan talebi karşılayabilmek için atıl duran Tuğla Tünel Fırınlarından birini gerekli tadil ve otomasyon yatırımlarını yaparak ,Haziran ayında devreye almak için yatırımlara başlama kararı aldı. 95 kişilik ilave istihdam yaratılacak bu yatırımla üretim kapasitesi ikiye katlanacak ve karlılığa da olumlu etki yapması hedeflenmektedir.

İnşaat malzemeleri üretiminde dünya lideri olan Lafarge, global anlamda 75’in üzerindeki tedarikçisini 7 farklı başlık altında değerlendirmeye alarak ödüllendirdi. Türkiye’den Işıklar Ambalaj “Gelişen Pazarlar” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Dünya çapında 62 ülkede 64.000 çalışan ile hizmet veren ve yıllık 15.2 Milyar Euro’ya yaklaşan satış hacmi olan Lafarge, global tedarikçilerini ödüllendirdi. Işıklar Holding’in şirketi olan Işıklar Ambalaj’ı “Gelişen Pazarlar” kategorisi altındaki en iyi tedarikçi olarak seçti. Irak’taki gelişen pazarı öngörmesi ve pazara uygun çözümler üretmesi sebebiyle kazanılan ödülü, şirketin Genel Müdürü Volkan Girişken aldı.

2013 yılının ikinci çeyreğinde Erbil’de faaliyete geçen fabrika, Lafarge’ın bölgedeki en önemli tedarikçisi oldu. Girişken, Lafarge’a özel ürün geliştirmenin, kaliteli hammadde kullanımının, işçilik kalitesinin, teslimat sürelerinin ve düşük maliyetin bu ödülü kazanmalarında büyük önemi olduğunu vurguladı.

Lafarge, bu ödülle Işıklar Ambalaj’ı güvenilir, stratejik bir partner olarak konumlandırırken, iki firmanın Irak ile başlayan yurtdışı çalışmaları, gelecek iş birlikteliklerinin zeminini oluşturmaya başladı.

Dünya Devini Geride Bıraktı

Irak’ta kağıt ambalaj üretimi yapan iki firma bulunuyor ve Işıklar Ambalaj’ın rakibi dünyanın en büyük kağıt ambalaj üreticisi konumunda. Volkan Girişken, bölgeye rakiplerinden önce yatırım yaptıklarını ve bir Türk şirketi olarak vizyonlarını ortaya koyduklarının altını çizdi.

Girişken ayrıca Lafarge’ın değerlendirmesindeki bir noktaya dikkat çekti: ‘Işıklar, Irak pazarını en yüksek kaliteli kağıt ambalaj üretimi ile tanıştırdı.’

Diğer kategorilerde ödül kazanan 6 firma; Caterpillar, BASF, Haver&Boecker, Chryso, Billerud-Korsnas ve Adice oldu.

İş dünyasının en önemli platformlarından olan konferansın bu yıl ki teması ‘Liderlerin Yol Haritası’’ idi.

Bu bağlamda yapılan oturuma Işıklar Holding A.Ş Yönetim kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık ve ETS Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy katıldı. Oturum başkanlığını Türkmedya Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dilek Aydın Oransal yaptı.

Oturumun başında Rıza Kutlu Işık’a Liderlik Zirvesi Ödülü Takdim edildi.

Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık oturumda başarılı liderlerin vizyonu, liderlerin sahip olması gereken özellikler, başarılı liderliğin kuralları , liderlerin yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklar gibi birçok konuda önemli bilgi ve deneyimini katılımcılarla paylaşarak, bu yolda ilerleyenler için önemli bir rehber oldu.

  • HABER ARŞİVİ
  • HABER BÜLTENLERİ
  • 2021
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo